Helingstid:
6–12 måneder
Rensning:
2 gange dagligt med steril saltvandsopløsning, så længe den er rød, øm, hævet eller væsker
Smykkeskift:
Efter ca. 6 måneder, når piercingen er fuldt helet
Når du får lavet en septumpiercing, skaber du et kontrolleret sår i det bløde væv mellem næsebrusken og næseskillevæggen. Kroppen går straks i gang med helingsprocessen. Immunforsvaret sender hvide blodlegemer og signalstoffer til området for at beskytte mod bakterier og begynde opbygningen af nyt væv omkring smykket. Reaktioner som rødme, let hævelse, varme og ømhed er helt normale og viser, at kroppen arbejder, som den skal.
I helingsperioden fungerer piercingen som et åbent sår, der gradvist danner en epitelkanal rundt om smykket. Kroppen udskiller sårvæske, som hjælper med at transportere affaldsstoffer væk og holde området rent. Denne væske kan tørre ind og danne små skorper omkring smykket, hvilket er helt normalt. Rensningens formål er ikke at forhindre kroppens naturlige heling, men at støtte den.
Når du renser korrekt, hjælper du kroppen med at holde udgangen fri, så sårvæske kan komme ud, og eventuelle bakterier ikke bliver fanget under huden. Hvis væsken tørrer til og lukker kanalen, kan det skabe irritation eller øge risikoen for infektion – derfor er mild, regelmæssig rensning vigtigt.
Det handler ikke om at ”sterilisere” området, men om at bevare en sund balance. Du skal rense nænsomt og undgå stærke midler eller hård skrubning, som kan skade vævet. Den naturlige bakterieflora i næsen er en vigtig del af kroppens forsvar og skal ikke fjernes – kun overskydende sårvæske og snavs omkring selve piercingen.
Septumområdet er særligt, fordi næsen konstant udsættes for fugt, luftpartikler og temperaturændringer. Korrekt rensning hjælper med at holde kanalen åben, mindske irritation og sikre en stabil heling. En mild saltvandsopløsning på 0,9 % NaCl hjælper kroppen med at hele i sit naturlige tempo.
Kort fortalt: Rensning af din septumpiercing handler om at give kroppen optimale betingelser for at gøre det, den allerede er designet til – at hele sig selv.
Sådan gør du
1. Afsprit hænderne:
Sørg for rene hænder, før du rører området.
2. Påfør saltvand:
Sprøjt isotonisk saltvand 0,9 % på en vatpind og rens nænsomt omkring indgangs- og udgangshullet. Lad området være fugtet af saltvandet i 1–2 minutter, så skorper blødgøres.
3. Rens området:
Fjern forsigtigt indtørret sårvæske og snavs omkring smykket – uden at dreje eller løfte smykket.
Rens 1–2 gange dagligt, indtil piercingen ikke længere er rød, øm, hævet eller væsker. Hvis du senere oplever irritation eller tegn på infektion, kan du genoptage rensningen på samme måde, indtil symptomerne aftager.
KONTAKT INFO
Tlf: 69 16 17 23
Email: Info@piercinghuset.dk
LULI LOVESPRING APS
Danmarksgade 21C
7000 Fredericia
CVR: 34903727
ÅBNINGSTIDER
Odense: Mandag til Søndag
Andre studier: efter aftale (se åbningstiderne når du booker tid)
Alle rettigheder forbeholdes
PIERCINGHUSET © 2025
Cookies og privatlivspolitik
Forretningsbetingelser