Helingstid:
6–9 måneder
Rensning:
2 gange dagligt med steril saltvandsopløsning, så længe den er rød, øm, hævet eller væsker
Downsizing:
Efter 1–2 måneder, når hævelsen er faldet
Smykkeskift:
Efter 6–9 måneder, når piercingen er fuldt helet
Når du får lavet en helixpiercing, skaber du et kontrolleret sår i ørets brusk, som kroppen straks begynder at hele. Immunforsvaret reagerer ved at sende hvide blodlegemer og signalstoffer til området for at beskytte mod bakterier og starte opbygningen af nyt væv. Reaktioner som rødme, let hævelse, varme og ømhed er derfor helt normale – de er tegn på, at kroppen arbejder, som den skal.
Under helingen danner kroppen gradvist en epitelkanal omkring smykket. I denne periode udskiller vævet sårvæske, som består af væske, proteiner og celler, der hjælper med at rense området for bakterier og døde celler. Væsken kan tørre ind og danne små skorper omkring smykket, og det er en helt naturlig del af processen. Formålet med din daglige rensning er ikke at fjerne kroppens reaktion, men at hjælpe den med at fungere optimalt.
Når du renser korrekt, støtter du kroppens egen helingsmekanisme. Du hjælper med at holde udgangen fri, så sårvæske og bakterier kan komme ud af kroppen i stedet for at blive fanget under huden. Hvis væsken tørrer ind og lukker til, kan det skabe irritation og give bakterier bedre mulighed for at formere sig.
Rensning handler derfor ikke om at sterilisere området, men om at holde det rent og frit, uden at forstyrre vævet. Du bør rense nænsomt og undgå at skrubbe, vride eller bruge stærke produkter, som kan skade huden eller forstyrre den naturlige bakterieflora, der faktisk hjælper kroppen i helingen.
Bruskområdet er særligt, fordi det har mindre blodgennemstrømning end hudområder som f.eks. navlen. Det betyder, at helingen tager længere tid, og at irritation lettere kan opstå, hvis vævsvæske får lov at samle sig eller hvis området udsættes for pres, bevægelse eller snavs. En mild og regelmæssig rensning med steril saltvandsopløsning (0,9 % NaCl) hjælper kroppen med at fuldføre helingen i det tempo, den har brug for.
Kort fortalt: Rensning af din helixpiercing handler om at give kroppen de bedste betingelser for at gøre det, den er skabt til – at hele sig selv.
Sådan gør du
1. Afsprit hænderne:
Sørg for rene hænder, før du rører området.
2. Påfør saltvand:
Sprøjt isotonisk saltvand 0,9 % direkte på piercingen og lad det virke i 1–2 minutter.
3. Rens området:
Fjern forsigtigt indtørret sårvæske, blod og snavs rundt om piercingen.
Dette skal gøres 1–2 gange dagligt, indtil piercingen ikke længere er rød, øm, hævet eller væsker. Oplever du pludselig tegn på infektion efter helingen, skal du genoptage rensningen på samme måde, indtil symptomerne forsvinder.
Læs mere omkring forskellige emner her
KONTAKT INFO
Tlf: 69 16 17 23
Email: Info@piercinghuset.dk
LULI LOVESPRING APS
Danmarksgade 21C
7000 Fredericia
CVR: 34903727
ÅBNINGSTIDER
Odense: Mandag til Søndag
Andre studier: efter aftale (se åbningstiderne når du booker tid)
Alle rettigheder forbeholdes
PIERCINGHUSET © 2025